Pražské pivo a pivnice

Martina Tomková 19-10-2016 582 Doporučujeme
0

Czech Beer

Pivo je kvašený, slabě alkoholický nápoj. V České republice je velice populární.

Pivo se vyrábělo již v 7.tisíciletí před našim letopočtem v Mezopotámii. Avšak jeho výroba začala spíše náhodou. Obilí se tehdy skladovalo v hliněných nádobách, do některých nádob natekla voda, došlo pak ke kvašení, no a na světě se objevila voda s příjemně omamnou chutí.  Pivo se rovněž vyrábělo ve starověkém Egyptě. Nicméně v době rozkvětu starověkých civilizací, byla výroba piva na okraji zájmu tehdější společnosti. Avšak pivo bylo populární u germánských kmenů a Vikingů.

V českých zemích se pivo začalo vařit od roku 993. Byli to mniši Řádu svatého Benedikta, kteří v témže roce založili svůj první mužský klášter v Praze. Nicméně v těchto dobách se pivo vařilo velice primitivním způsobem a např. ve 12. století ho mohl vařit kdokoliv. Rozvoj řemeslné výroby piva v českých zemích začíná ve 13. stoleti a je spojen se zakládáním královských měst. Ve středověku  existovaly sladovnické cechy, které kontrolovaly kvalitu piva.

Jedním z nejznámějších měst, kde se vařilo pivo už od středověku, bylo město Plzeň.  Avšak kvalita piva v tehdejších dobách byla velice špatná. Vše gradovalo až v únoru roku 1838, kdy radní nechali vylít 36 sudů piva pro jeho "naprostou neschopnost".  O tři roky později byl postaven Měštˇanský pivovar Plzeň a 5.října 1842 byla uvařena první várka piva plzeňského typu, které se nyní prodává pod značkou PILSNER URQUELL. V současné době existuje tento pivovar pod názvem Plzeňský Prazdroj a.s. a je součástí koncernu SABMiller. Pivo PILSNER URQUELL patří mezi nejlepší piva na světě.

V současné době je na území České republiky velké množství pivovarů, avšak sedm největších z nich pokrývá 84% produkce českého piva. Jsou to pivovary: Plzeňský Prazdroj, Budějovický Budvar, Staropramen, Královský pivovar Krušovice, Starobrno aj.

Česká republika je 16. největším producentem piva na světě a devátým největším celosvětovým vývozcem piva s neustálým růstem. Je předpoklad, že, do roku 2012 zaujme 7.místo.

Nejprodávanější značky piva jsou: Gambrinus, Radegast a Staropramen.

Česká republika zaujímá jedno z předních míst na světě v počtu vypitých litrů piva na hlavu, včetně kojenců a dětí. Je to přibližne 160 litrů na hlavu každý rok. Irové mají spotřebu cca 130 litrů na hlavu za rok a Němci 112 litrů piva na hlavu za rok.

V současné době je konzumace piva nejpopulárnější v zemích střední Evropy a rovněž v Irsku, Velké Británii a  Německu.

V Praze je velké množství restaurací, kde je možno ochutnat různé druhy čepovaného piva. Velkým zážitkem gastronomickým zážitkem je pak návštěva pražských minipivovarů jako U medvídků, U Fleků, Strahovský pivovar a jiné. 

Cena exkurze s průvodcem: 100,-EUR/1-10 osob, za každou osobu navíc 2 EUR. Platba za pivo v restauraci se provádí samostatně a není zahrnuta v ceně prohlídky. Pivo 0,5 l / 2-2,5 eur.

Похожие публикации

České sklo

Výrobky z českého skla jsou jedním z nejznámějších vývozních artiklů České republiky. Ale kdy se u

19.10.16 Doporučujeme
Restaurace v Praze

V Praze je mnoho restaurací, dobrých, moc dobrých a vynikajících, s českou i mezinárodní kuchyní.

28.11.16 Doporučujeme
Tradiční suvenýry

V Praze je jedno z nejlepších míst pro nákup suvenýrů Havelské tržiště na Starém Městě. Výrobky,

19.11.16 Doporučujeme

Copyright © 2012 - 2019 DLE Všechna práva vyhrazena. Kopírování materiálu je přísně zakázáno.
Zavřít