Trojský zámek

Martina Tomková 19-10-2016 649 Doporučujeme
0

Trojan Castle

představuje jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Čechách. Zámek se nachází naproti hlavnímu vchodu pražské zoologické zahrady  a blízko botanické zahrady. Jak sám název naznačuje, nachází se v části Prahy zvané Trója. V 17. století se v této oblasti nacházely stovky vinic, řady vsí se zámečky a hospodářskými dvory, usedlosti i předměstské vily. Zámek Trója byl mezi těmito stavbami nejvýznamnější. Mimo jiné ho navštívil saský kurfiřt August Silný. Sloužil jako letní sídlo Šternberků.

Letohrádek je postaven v duchu římské předměstské vily a je považován za jednu z nejvýznamnějších prací Francouze Jeana Baptisty Matheye. Před stavbou toho francouzského architekta se na jeho výstavbě podílel Domenico Orsi.

Pozoruhodným plastickým doplňkem je velké oválné schodiště z let 1685-1703. Zde sochaři z Drážďan Jan Jiří a Pavel Heermanové zpodobnili vítězství olympských bohů nad titány. Velká pozornost byla věnována harmonické souhře zámku s přilehlou zahradou. Ta je vytvořena ve francouzském stylu a vznikla na přelomu 17. a 18. století. Interiéry jsou zdobeny malíři jako Francesco Marchetti a Abrahám a Izák Godynovy z Antverp. Velice nádherná je především ozdoba sálu nástěnnými a nástropními freskami, oslavující rod Habsburků.

V roce 1763 Šternberkové zámek prodali císařovně Marii Terezii, ta ho v roce 1776 odkázala Ústavu šlechtičen. Koncem 18.století se jeho majitelem mimo jiné stal Ferdinand Windischgrätze. V roce 1922 se zámek stal majetkem státu. Od roku 1989 patří Galerii hlavního města Prahy.

Na zámek se dostanete autobusem č.112 od zastávky metra Nádraží Holešovice.

Otvírací doba:

listopad-březen:So, Ne 10:00-17:00

duben-říjen:denně mimo pondělí 10:00-18:00

Během exkurze je možno uvidět zámecké interiéry, hlavní sál a další salóny s nástěnnou a nástropní malbou, zámeckou kapli a další.

V současné době je zde stálá expozice českého umění 19. století.

V blízkosti zámku se rovněž nachází vinice sv. Kláry, která se zde nacházela již od doby Karla IV. V současné době zaujímá plochu cca 3,5 ha a spadá pod správu Pražské botanické zahrady. Vinice sv. Kláry byla původně spojena s Trojským zámkem, kde ve velkých sklepích byly zpracovávány hrozny. V současné době nabízí i exkurzi do pražského vinařství.

S návštěvou Trojského zámku je možno spojit návštěvu Zoologické zahrady hlavního města Prahy a Botanické zahrady hlavního města Prahy. Takže během jediného dne se návštěvník Prahy seznámí s významnou architektonickou památkou, pěstováním a výrobou vína, a rovněž může zhlédnout unikátní druhy živočichů a dále pak rostlin. Pražská Trója má co nabídnout.

Похожие публикации

Vstupenky na kulturní akce v Praze

Nabízím možnost objednání vstupenek na různé kulturní akce, pořádané v Praze. Především do divadel,

09.03.18 Vstupenky
Kutná Hora a zámek Žleby

Město se nachází přibližně 60 km na východ od Prahy. Kutná Hora je součástí světového kulturního

21.03.18 Exkurze po Čechách
Zámek Nelahozeves (Od 01.04.-31.10.)

Zámek představuje vrchol renesančního stylu v české architektuře. Na zámku se nachází proslulá

21.03.18 Exkurze po Čechách

Copyright © 2012 - 2019 DLE Všechna práva vyhrazena. Kopírování materiálu je přísně zakázáno.
Zavřít